استامينوفن:

استامینوفن( با اسامی تجاری Acenol وAcephen و) در واقع از دسته مسکن های غیرمخدر و تب بر است و به صورت قرص (325mg) الگزیر،مایع ،محلول و شیاف در بازار دارویی موجود است .دارو جذب گوارشی سریع و کاملی دارد و از طریق ادرار دفع می شود.

استامينوفن مدت‌هاست كه به عنوان داروي استاندارد ضد تب و درد براي كودكان شناخته شده است.
شما استامينوفن را به نوزادان تب‌دار هم مي‌دهيد، دارويي كه مي‌توانيد در هر سوپرماركت و مغازه‌اي بدون نسخه آن را بخريد، اما بيش از حد بودن چيزهاي خوب هم مي‌تواند به شما صدمه بزند. اين اصل خصوصاً در مورد استامينوفن و كودكان صادق است.
استامينوفن؛ يك داروي عمومي
استامينوفن عمومي‌ترين مسكن درد و تب‌بري است كه به‌طور گسترده در ايالات متحده استفاده مي‌شود و در بسياري نقاط دنيا نيز به آساني در دسترس است. در طي دو دهه 1970 و 1980، اين دارو به عنوان كالاي اصلي و ثابت كمدداروي هر خانه‌اي جاي آسپرين را گرفت. استامينوفن زماني عموميت پيدا كرد كه رابطه بين آسپرين و بيماري نادري در كودكان- كه خون، كبد و مغز را تحت تأثير كشنده قرار مي‌دهد- مورد توجه قرار گرفت.
استفاده بيش از حد(
overdose
)
شايد تا اندازه‌اي در دسترس بودن داروي استامينوفن بيش از هر داروي ديگري موجب اوردوز (
overdose) و مرگ ناشي از آن است. اين دارو معمولاً انتخاب جوانان براي خودكشي نيز هست. موارد ديگر نيز زماني اتفاق مي‌افتد كه افراد سمي بودن استامينوفن را ناچيز مي‌شمارند و يا اين كه از آن آگاه نيستند.
استامينوفن مي‌تواند هم در كودكان و هم در بزرگسالان به كبد آسيب برساند. اشخاصي كه برحسب عادت الكل مي‌نوشند نيز بيش از ديگران در خطر آسيب كبد در اثر استفاده از استامينوفن هستند.
خطرات آسيب به كبد
شما بدون كبد نمي‌توانيد زنده بمانيد. كبد براي كمك به هضم غذاي شما، صفرا توليد مي‌كند و فاكتورهاي لختگي خون را مي‌سازد كه وقتي انگشتتان را مي‌بريد، خون را بند مي‌آورند. كبد، انرژي و اندوخته آهن را نيز ذخيره مي‌كند و بسياري از داروها و مواد شيميايي كه وارد جريان خون شما مي‌شوند را تجزيه مي‌كند.
استامينوفن بيش از حد، توانايي كبد را در به عمل آوردن بدون خطر دارو، زياد مي‌كند. محصول فرعي اين فرآيند، سمي ‌است و هم به كبد آسيب مي‌رساند و هم مي‌تواند نقص كليه را به دنبال داشته باشد. اوردوز شديد مي‌تواند مرگ آور باشد. خوشبختانه پادزهري نيز به نام (
NAC) وجود دارد كه بايد هشت تا ده ساعت بعد از استفاده بيش از حد استامينوفن، استفاده شود.
اوردوز چه‌طور اتفاق مي‌افتد؟
موارد شديد اوردوز استامينوفن زماني اتفاق مي‌افتد كه والدين سهواً مقدار بيشتري از دارو را به كودك مي‌دهند. علايم اوردوز يعني دل درد، تهوع و استفراغ كه معمولاً در اثر بسياري از بيماري‌ها نيز رخ مي‌دهند، غالباً آنقدر آشكار نيستند كه شما بفهميد فرزندتان به معالجه فوري نياز دارد. والدين ممكن است در مقدار دارويي كه به كودك مي‌دهند، اشتباه‌هاي متنوعي كنند. گاهي وقتي از نتيجه دادن مقدار توصيه شده دارو راضي نيستند، تصميم مي‌گيرند كه مقدار بيشتري استفاده كنند. بعضي والدين هم قرص‌هاي بزرگسالان را به اشتباه به كودكان مي‌دهند.
همان‌طور كه حالت‌هاي مختلفي براي داروي كودكان در نظر گرفته شده، مقدار دارو نيز براي آنها متفاوت است. براي مثال، فرمولاسيون يك قرص مخصوص كودكان، سه برابر غليظ‌تر از شربتي است كه معمولاً به كودكاني داده مي‌شود كه هنوز تاتي مي‌كنند.
به آساني ديده شده كه والدين گرفتار ممكن است فرض كنند كه هر دوي اين مواد مقدار يكساني دارو در خود دارند. اما جانشين كردن شربت با قرص يعني سه برابر آنچه كه بايد، دارو مصرف مي‌شود. بسياري از داروهاي مربوط به سرماخوردگي نيز حاوي مقداري استامينوفن هستند، بنابر اين ممكن است والدين كاملاً اتفاقي موجب اوردوز شوند، يعني در كنار داروهاي ضد سرماخوردگي، استامينوفن نيز به كودك بدهند.
كنجكاوي‌هاي خطرناك
اوردوز ممكن است زماني اتفاق بيفتد كه بچه‌ها (خصوصاً كودكاني كه تاتي مي‌كنند) طي كنجكاوي‌هاي غيرمجازشان در كمد داروها يا كيف مادرشان، با دارو برخورد مي‌كنند و ممكن است آن را با شكلات يا آب ميوه اشتباه بگيرند.
اين اتفاق خصوصاً زماني خطرناك است كه دارويي كه كودك مي‌يابد، استامينوفن مخصوص بزرگسالان باشد. قرص‌هاي مخصوص بزرگسالان حاوي 325 يا 500 ميلي‌گرم استامينوفن هستند، در حالي كه قرص‌هاي كودك حاوي 80 يا 160 ميلي‌گرم از اين دارو هستند.
خوشبختانه در اين اكتشاف‌ها، معمولاً توجه كودكان به شربت‌ها جلب مي‌شود. در اين موارد به ندرت كودكي آنقدر از دارو مي‌نوشد كه براي او خطرناك باشد و به كبدش صدمه بزند.
چه مقدار يعني «زياد»؟
عوامل بسياري، مانند سن كودك، مشخص مي‌كند كه چه مقدار از دارو و استفاده بيش از حد آن مي‌تواند به كبد صدمه بزند. براي مثال، كودكان زير 5 سال نسبت به بزرگسالان و كودكان ديگر به آسيب كبد كمتر حساسند. مقدار غذاي موجود در معده كودك نيز عامل ديگري ‌است. براي تخمين ميزان خطر، پزشكان وزن كودك را و مقدار استامينوفني را كه بلعيده بايد بدانند. (برحسب كيلوگرم و ميلي‌گرم).
به‌طور كلي اگر كودك به ازاي هر كيلوگرم وزنش، 15 ميلي‌گرم استامينوفن اضافي مصرف كرده باشد، پزشكان درمان اورژانسي را توصيه مي‌كنند.
برچسب دارو را بخوانيد
استامينوفن زماني يك داروي بي‌خطر و مؤثر است كه آن را همان مقدار كه توصيه شده، مصرف كنيد. برچسب روي دارو را با دقت بخوانيد و بيش از آنچه كه به شما گفته شده، به كودك دارو ندهيد. اگر دارويي را به راحتي و بدون نسخه مي‌توان خريد، بدان معني نيست كه اصلاً نمي‌تواند به كودك شما صدمه بزند.

استامینوفن‌ دارویی‌ است‌ رایج‌ که‌ بدون‌ نسخه‌ پزشک‌ قابل‌ تهیه‌ می‌باشد. این‌ دارو یک‌ مسکن‌ غیرمخدر است‌ که‌ در موارد دردهای‌ خفیف‌ تا متوسط‌ نظیر سردرد ، دندان‌ درد ، درد خفیف‌ استئوآرتریت‌ ( آرتروز ) ، و دردهای‌ ناشی‌ از جراحیهای‌ کوچک‌ کاربرد دارد. استامینوفن‌ همچنین‌ تب‌ را کاهش‌ می‌دهد. این‌ دارو ممکن‌ است‌ در بسیاری‌ دیگر از داروها با اسامی‌ تجاری‌ متفاوت‌ وجود داشته‌ باشد. از جمله‌ استامینوفن‌ پاراستامول‌ نیز گفته‌ می‌شود.
نکته مهم شروع اثر داروست که 30-15 دقیقه طول می کشد و اوج اثر دارو طی 1.5-1 ساعت است.مکانیسم اثر دارو ناشناخته است اما احتمالاً با مهار ساخت پروستاگلاندین ها در دستگاه عصبی مرکزی و مهار پیام های درد باعث تسکین درد می شود.از طرفی با اثر بر هیپوتالاموس باعث اتساع عروق محیطی و از دست دادن گرما شده و از این طریق اثر تب بری خود را اعمال می کند.

براساس جديدترين آمار فروش دارويي، استامينوفن كدئين با فروش بيش از يك ميليارد عدد قرص و كپسول500 ميلي گرمي، آموكسي سيلين با ميزان فروش بيش از 396 ميليارد ريال پر مصرف ترين داروها در كشور به لحاظ عددي و ريالي در سال 85 شناخته شد.

 قرص‌ استامینوفن‌ را می‌توان‌ برای‌ سهولت‌ بلع ‌، خرد کرد. اشکال‌ خوراکی‌ استامینوفن‌ را می‌توان‌ با مقدار اندکی‌ از مواد غذایی‌ نظیر ماست‌ یا مربا مخلوط‌ کرد. در مورد پودرهای‌ خوراکی‌ همانند آنچه‌ در کپسولهایی‌ Feveral Sprinkle وجود دارد، کپسول‌ باز شده‌ و محتویاتش‌ در یک‌ قاشق‌ چایخوری‌ آب‌ یا مقدار اندکی‌ ماده‌ غذایی‌ نرم‌ مخلوط‌ می‌شود. برای‌ استعمال‌ راحت‌تر شیاف‌ بهتر است‌ آن‌ را 30 دقیقه‌ در یخچال‌ نگاه‌ داشت‌. برای‌ استعمال‌ شیاف ‌، پوشش‌ شیاف‌ را برداشته ‌، آن‌ را با آب‌ سرد مرطوب‌ کرده‌، سپس‌ در حالی‌ که‌ به‌ یک‌ پهلو خوابیده‌اید با انگشت‌ خود شیاف‌ را داخل‌ مقعد کنید. اگر یک‌ نوبت‌ دارو را فراموش‌ کردید، می‌توانید به‌ مجردی‌ که‌ آن‌ را به‌ یاد آوردید مصرفش‌ کنید. اما اگر تقریباً زمان‌ نوبت‌ بعدی‌ رسیده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها کرده‌ به‌ برنامه‌ دارویی‌ منظم‌ خود بازگردید.

مقدار دارو را دوبرابر نکنید

به جرات مي‌توان گفت تمام ايرانيان حداقل يك بار در عمر خود استامينوفن خورده‌اند. اين دارو چند سالي است كه به عنوان پر مصرف‌ترين دارو در ايران معرفي مي‌شود. ايرانيان سال گذشته حدود يك ميليارد و 100 ميليون قرص استامينوفن مصرف كردند. اما شايد بسياري از شما از عوارض اين دارو بي‌خبر باشيد.
شناسنامه استامينوفن كه با نام‌هاي تجاري تايلنول در آمريكا و پاراستامول در انگلستان به فروش مي‌رسد، يك داروي مسكن و تب بر است كه براي تسكين انواع دردهاي مداوم و خفيف، سردرد، درد عضلاني، كمردرد، دندان درد، درد مفاصل و درد ناشي از سرماخوردگي به كار مي رود. استامينوفن از جمله داروهاي ضدتب و ضددرد غير مخدر است كه اثرات ضدالتهابي و ضدپلاكتي ندارد و با تا
ثير مستقيم بر مركز حرارتي هيپوتالاموس براي انسداد اثرات مواد تب زاي دروني، اثر ضد تب خود را اعمال مي‌كند، اما با انسداد عروق محيطي باعث افزايش جريان خون در پوست و افزايش تعريق شده و در نتيجه حرارت بدن زياد مي شود. قدرت اثر استامينوفن در مهار سنتز پروستاگلندين‌ها در سيستم اعصاب مركزي به اندازه آسپرين است اما قدرت مهار سنتز پروستاگلندين هاي محيطي دارو از آسپرين كمتر است ، درنتيجه فاقد آثار مشخص باليني ضد تورم و ضد رماتيسمي است. استامينوفن از مجراي گوارش به سرعت و به طور كامل جذب مي‌شود. 25 درصد دارو به پروتئين پيوند مي يابد، تقريباً 90تا 95 درصد آن در كبد شكسته مي شود و از طريق ادرار دفع مي شود و كمتر از 5 درصد استامينوفن بدون تغيير دفع مي شود. نيمه عمر دفع دارو يك تا 4 ساعت است. مصرف بيش از حد دارو در كوتاه مدت، باعث طولاني شدن نيمه عمر دارو و اثرات سمي آن مي شود. نيمه عمر بيش تر از 4 ساعت با ازبين رفتن بافت كبدي همراه است و نيمه عمر بيشتر از 12 ساعت باعث اغما مي‌شود.
انواع واقسام استامينوفن در بازار ايران به شكل قطره ،شربت ،قرص و شياف يافت مي‌شود كه هر يك داراي مقادير متفاوتي ماده موثر است.
مصرف صحيح قرص‌ استامينوفن‌ را مي‌توان‌ براي‌ سهولت‌ بلع‌، خرد كرد. انواع‌ خوراكي‌ استامينوفن‌ را مي‌توان‌ با مقدار اندكي‌ از مواد غذايي‌ نظير ماست‌ يا‌ ‌مربا مخلوط‌ كرد. براي‌ استعمال‌ راحت‌تر شياف‌ بهتر‌ ‌است‌ آن‌ را 30 دقيقه‌ در يخچال‌ نگاه‌ داشت‌. براي‌ استعمال‌ شياف‌، پوشش‌ شياف‌ را برداشته‌، آن‌ را با آب‌ سرد مرطوب‌ كرده‌، سپس‌ در حالي‌ كه‌ به‌ يك‌ پهلو‌ ‌خوابيده‌ايد با انگشت‌ خود شياف‌ را داخل‌ مقعد كنيد. براي كودكان شربت‌هاي طعم‌دار استامينوفن در بازار موجود است. اگر يك‌ نوبت‌ دارو را فراموش‌ كرديد، مي‌توانيد به‌ مجردي‌ كه‌ آن‌ را به‌ ياد آورديد، مصرفش‌ كنيد. اما‌ ‌اگرنوبت‌ بعدي‌ رسيده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها كرده‌ به‌ برنامه‌ دارويي‌ منظم‌ خود بازگرديد. مقدار دارو را دو برابر نكنيد
. باور غلط استامينوفن از بين مسكن‌هاي موجود، به‌ ‌عنوان يك داروي ضددرد كم عارضه در ميان مصرف كنندگان دارو شناخته شده است و در‌ ‌نتيجه اين باور غلط، برخي افراد به صورت خودسرانه و بي‌رويه اين دارو را مصرف‌ ‌مي كنند، در حالي كه اين دارو در موارد مصرف با مقاديردرماني نيز ايجاد عارضه‌ ‌كرده و در صورت مصرف بيش از حد و بي‌رويه و نيز خارج از كنترل، عوارض دارو به صورت‌ ‌بارز و برجسته ظهور مي‌كند، لذا مصرف دارو بايد با احتياط و فقط در مواقع‌ ‌نياز صورت گيرد.توجه داشته باشيد كه مصرف استامينوفن نبايد بيش از 10 روز ادامه يابد، مگر آنكه زير نظر پزشك باشد‌.
كم يا زياد ميزان مصرف توصيه شده براي بزرگسالان و بچه هاي بالاي 12 سال 335 تا 650 ميلي گرم هر 4 تا 6 ساعت در صورت نياز است.اين ميزان براي بچه‌هاي 6 تا 11 سال 150 تا 300 ميلي‌گرم 3 تا 4 بار در روز است. تعيين ميزان مصرف دارو براي بچه‌هاي زير 6 سال بايد با مشورت پزشك صورت گيرد. توجه داشته باشيد كه فرآورده‌هاي مختلف اين دارو داراي مقادير متفاوتي استامينوفن هستند.
آن روي سكه استامينوفن عوارض جانبي كمي دارد. شايع‌ترين عارضه آن سبكي سر است. بعضي افراد ممكن است دردي در كمر احساس كنند. همچنين به طور نادر باعث بروز واكنش‌هاي آلرژيك مي‌شود. هر فردي كه پس از مصرف استامينوفن، جوش، تورم يا تنگي نفس پيدا كرد، بايد مصرف دارو را قطع كرده و فوراً به پزشك مراجعه كند.ديگر اثرات جانبي نادر عبارتند از: زردي پوست يا چشم‌ها، خونريزي يا كبودي غيرمعمول، ضعف، خستگي، مدفوع سياه يا خوني، ادرار خوني يا كدر و كاهش ناگهاني مقدار ادرار.
از كار افتادگي كبد دانشمندان پس از آنكه معلوم شد مسكن استامينوفن يكي از علل عمده از كار افتادگي كبد در آمريكا بوده است، نسبت به عواقب مصرف زياد اين دارو هشدار داده‌اند. به گفته محققان موارد سالانه از كار افتادگي كبد در اثر مصرف استامينوفن از 28 درصد در سال 1998 به 51 درصد در سال 2003 افزايش يافته است. كارشناسان مي‌گويند اعمال محدوديت بر فروش اين دارو در انگلستان به كاهش موارد از كار افتادگي كبد در اين كشور كمك كرده است. گروه مطالعه از كارافتادگي حاد كبد در آمريكا، كه با شركت پژوهشگران از دانشگاه‌هاي مختلف اين كشور تشكيل شد، داده هاي 662 بيمار كه در فاصله سال هاي 1998 تا 2003 به خاطر ازكارافتادگي حاد كبد بستري و درمان شده بودند را تجزيه و تحليل كرد.از ميان 275 موردي كه به مصرف استامينوفن مربوط مي شد، 48 درصد آنها غيرعمدي، 44 درصد ناشي از تلاش براي خودكشي و باقي نامعلوم بود.معلوم شد افرادي كه دچار مسموميت غيرعمدي شده بودند چندين داروي مختلف كه حاوي استامينوفن بوده است را مصرف كرده‌اند. محققان دريافتند كه مصرف 10 گرم استامينوفن در روز - معادل 20 قرص 500 ميلي گرمي - مي‌تواند باعث از كار افتادن كبد شود.
استامينوفن و آسم در پژوهشي كه از سوي موسسه ملي پژوهشي آزمايشي بهداشت و تغذيه دانشگاه ناتينگهام انگليس صورت گرفته است، محققان دريافتند كه مصرف دائم و بدون تجويز مسكن استامينوفن، خطر ابتلا به آسم و بيماري مزمن گرفتگي ريوي را افزايش داده و در صورت مصرف روزانه باعث آسيب فعاليت ريه‌ها مي‌شود. پژوهشگران حدود 13 هزار و 500 آمريكايي را طي سال‌هاي 1988 تا 1994 از نظر ميزان مصرف آسپرين، استامينوفن و ايبوپروفن مورد مطالعه قرار دادند. به گفته اين محققان، مصرف ميزان بالاي استامينوفن ميزان آنتي‌اكسيدان <گلوتاتيون> را در بافت شش‌ها كاهش مي‌دهد كه اين امر منجر به آسيب ريه و بروز بيماري‌هاي تنفسي و آسم مي‌شود. در اين مطالعات در مورد ساير مسكن‌ها از جمله آسپرين و ايبوپروفن اين نتايج به دست نيامد.
مصرف بيش از حد مصرف بيش از حد استامينوفن سبب تهوع، استفراغ، تعريق و خستگي مي‌شود. استامينوفن نبايد بيش از 4 گرم 4000(ميلي گرم) در 24 ساعت مصرف شود، چون ممكن است به كبد صدمه بزند.در صورتي‌ كه‌ به‌ مصرف‌ بيش‌ از حد استامينوفن‌ شك‌ كرديد، حتي‌ در صورت‌ عدم‌ وجود هرگونه‌ علامت‌ مسموميت‌ از اورژانس‌ تقاضاي‌ كمك‌ كنيد. درمان‌ مسموميت‌ بايد هرچه‌ زودتر آغاز شود. در صورتي‌ كه‌ درمان‌ مصرف‌ بيش‌ از حد‌ ‌استامينوفن‌ ظرف‌ 24 ساعت‌ اول‌ آغاز نشود، ممكن‌ است‌ نتوان‌ از آسيب‌ كبدي‌ يا‌ ‌مرگ‌ جلوگيري‌ كرد‌.
تداخل دارويي استامينوفن ممكن است با داروهاي ديگر تداخل پيدا كند. در اين حالت ممكن است اثر يك يا هر دو دارو تغيير كند يا عوارض جانبي داروها تشديد شود. از جمله داروهايي كه با استامينوفن تداخل دارند، مي‌توان به الكل، ضد التهاب‌هاي‌‌ غيراستروئيدي (مانند آسپرين بروفنو ... ) داروهاي ضدبارداري خوراكي، فني توئين ، وارفارين ، كلستيرامين، ايزونيازيد و زيدو وودين اشاره كرد . براي جلوگيري از بروز عوارض بهتر است قبل از استفاده همزمان استامينوفن با ديگر داروهاي تجويز شده و يا بدون نسخه با يك پزشك مشورت كنيد.
توصيه‌هاي آخر فقط‌ به‌ مقدار توصيه‌ شده‌ توسط‌ پزشكتان‌ استامينوفن‌ مصرف‌ كنيد‌. ‌برچسب‌ روي‌ دارو را بخوانيد و از دستوراتش‌ پيروي‌ كنيد‌. ‌استامينوفن را نبايد بيش از 10 روز 5( روز در بچه ها) براي تسكين درد و بيش از سه روز براي كاهش تب استفاده كنيد البته اگر با دستور پزشك باشد، مجاز هستيد. شياف‌هاي استامينوفن‌ را در يك‌ جاي‌ خنك‌ نگا ه‌ داريد،‌ ‌ولي‌ شياف‌ و انواع‌ مايع‌ استامينوفن‌ (قطره‌ و شربت‌) را منجمد نكنيد‌. سيگار ممكن است با اثر استامينوفن تداخل كند. سيگاري ها ممكن است به مقادير بيشتري از دارو نياز داشته باشند اما نبايد بيش از ميزان توصيه شده روزانه مصرف كنند. استامينوفن‌ را دور‌ ‌از دسترس‌ كودكان‌، دور از حرارت‌، نور مستقيم‌ و حرارت‌ مرطوب‌ نگاه‌ داريد (در‌ ‌چنين‌ شرايطي‌ استامينوفن‌ فاسد مي‌شود.) اگر استامينوفن‌ را به‌ سبب‌ درد، تب‌ يا گلودرد مصرف‌ مي‌كنيد در صورت باقي ماندن علائم يا بدتر شدن آنها با پزشك تماس بگيريد. از دو تركيب حاوي استامينوفن به طور همزمان استفاده نكنيد. افرادي كه به مقدار زياد الكل مصرف مي كنند بايد حتي الامكان از مصرف اين دارو پرهيز كنند چون مصرف همزمان الكل و استامينوفن خطر آسيب كبدي را به دنبال دارد. استامينوفن‌ تاريخ‌ گذشته‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌ در توالت‌ دور‌ ‌بريزيد‌.‌ استامينوفن نتايج برخي از آزمايش‌هاي پزشكي را تغيير مي دهد بنابراين بايد مصرف آن را چند روز قبل از آزمايش مورد نظر قطع كرد. برچسب‌ روي‌ ساير داروهاي‌ بدون‌ نياز به‌ نسخه‌ را بخوانيد تا مطمئن‌ شويد كه‌ در آنها استامينوفن‌ يا دارويي‌ كه‌ با استامينوفن‌ تداخل‌ كند، وجود نداشته‌ باشد‌. هر فردي كه بيشتر از 3 نوشيدني الكلي در روز مي نوشد، افرادي كه بيماري كبدي يا كليوي و يا عفونت كبدي دارند و زنان باردار يا شيرده بايد تحت نظر پزشك استامينوفن مصرف كنند.

توصیه‌در هنگام‌ مصرف‌ ‌:
برچسب‌ روی‌ دارو را بخوانید و از دستوراتش‌ پیروی‌ کنید.
برچسب‌ روی‌ سایر داروهای‌ بدون‌ نیاز به‌ نسخه‌ را بخوانید تا مطمئن‌ شوید که‌ در آنها استامینوفن‌ یا دارویی‌ که‌ با استامینوفن‌ تداخل‌ کند وجود نداشته‌ باشد.
اگر استامینوفن‌ را به‌ سبب‌ درد ، تب‌ یا گلودرد مصرف‌ می‌کنید در هریک‌ از شرایط‌ زیر با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید:
درد بیش‌ از 10 روز (در کودکان‌ 5 روز) طول‌ بکشد یا اینکه‌ علامت‌ جدیدی‌ به‌ آن‌ اضافه‌ شود.
تب‌ بیش‌ از 3 روز طول‌ بکشد، بدتر شود، یا علامت‌ جدیدی‌ اضافه‌ شود.
گلودرد دردناکتر شود، بیش‌ از 2 روز طول‌ بکشد، یا تهوع‌ ، استفراغ ‌، بثورات‌ جلدی‌ ، یا سردرد رخ‌ دهد.
فقط‌ به‌ مقدار توصیه‌ شده‌ توسط‌ پزشکتان‌ استامینوفن‌ مصرف‌ کنید.
استامینوفن‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌ ، دور از حرارت ‌، نور مستقیم‌ و حرارت‌ مرطوب‌ نگاه‌ دارید (در چنین‌ شرایطی‌ استامینوفن‌ فاسد می‌شود).
شیاف‌ها را در یک‌ جای‌ خنک‌ نگاه‌ دارید، ولی‌ شیاف‌ و انواع‌ مایع‌ استامینوفن‌ (قطره‌ و شربت‌) را منجمد نکنید.
استامینوفن‌ تاریخ‌ گذشته‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌ دور بریزید.

هشدارها و عوارض‌ جانبی‌
در صورتی‌ که‌ دچار هریک‌ از نشانه‌های‌ جدی‌ زیر شدید، استامینوفن‌ خود را قطع‌ کرده‌ ، با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید: زردی‌ پوست‌ یا چشمها ، اسهال ‌، بی‌اشتهایی ‌، تهوع ‌، یا استفراغ‌ ، معده‌ درد ، درد ، تورم‌ یا حساسیت‌ در بالای‌ شکم ‌، مدفوع‌ سیاه‌ و قیری‌ شکل‌ ، ادرار خونی یا کدر ، کاهش‌ ناگهانی‌ ادرار ، کبود شدگی‌ یا خونریزی‌ غیرعادی‌ ، بثوارت‌ جلدی ‌، زخمهای‌ دهانی ‌، یا تب‌ یا گلودردی‌ که‌ پیش‌ از درمان‌ وجود نداشته‌ و ناشی‌ از بیماری ای‌ که‌ بخاطرش‌ تحت‌ درمان‌ قرار گرفته‌اید، نباشد.
موارد احتیاط
در صورت‌ وجود هر یک‌ از موارد زیر پیش‌ از مصرف‌ استامینوفن‌ پزشکتان‌ را مطلع‌ سازید:
حساسیت‌ به‌ هر نوع‌ غذا ، نگاه‌دارنده‌ها ، رنگهای‌ خوراکی ‌، یا داروها (بویژه‌ استامینوفن‌ یا آسپیرین‌).
بارداری‌ یا شیردهی‌.
مصرف‌ داروهای‌ دیگر ، بویژه‌ داروهای‌ ضدالتهابی‌ غیراستروییدی‌ (
NSAIDs
، نظیر ایبوپروفن‌ ) ، آسپیرین ‌، یا ضدانعقادها (رقیق‌کننده‌های‌ خون‌ مثل‌ وارفارین ‌، کومادین ).
مصرف‌ روزی‌ بیش‌ از سه‌ قوطی‌ یا بیشتر مشروبات‌ الکلی‌.
سابقه‌ یا ابتلا به‌ الکلیسم‌ (اعتیاد به‌ الکل‌) ، هپاتیت‌ ویروسی ‌، فنیل‌ کتونوری ‌، یا بیماری‌ کبدی‌ یا قلبی‌.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، حدود 955 ميليون عدد قرص سرماخوردگي بزرگسال،‌ بيش از 904 ميليون عدد كپسول 500 ميلي گرم آموكسي سيلين، حدود 853 ميليون عدد قرص 5/2 ميلي گرمي ديفنوكسيلات و بيش از 818 ميليون عدد قرص راني تيدين طي يك سال گذشته در كشور به فروش رسيده است كه بر اين اساس استامينوفن كدئين، سرما خوردگي بزرگسال، كپسول آموكسي سيلين، قرص ديفنوكسيلات و راني تيدين پنج داروي نخست پر مصرف در كشور به لحاظ تعدادي شناخته شد.

برپايه اين گزارش و بر اساس ميزان فروش ريالي داروها، كپسول 500 ميلي گرم آموكسي سيلين با ارزش بيش از 396 ميليارد ريال در صدر داروهاي پرفروش كشور به لحاظ ريالي قرار دارد.

همچنين قرص 400 ميلي گرمي سفي كسيم با بيش از 326 ميليارد ريال فروش، ويال يك گرمي سفترياكسون با 276 ميليارد ريال، قرص استامينوفن كدئين با 270 ميليارد ريال و بالاخره قرص 625 ميلي گرمي كوآموكسي كلاو با بيش از 263 ميليارد ريال فروش به ترتيب جزو پرفروشترين داروها به لحاظ ارزش ريالي در سال 85 محاسبه شدند.

به اعتقاد يك داروساز، مي‌توان از گراني آنتي بيوتيك‌ها، ‌تجويز و مصرف غير منطقي دارو و يا فراواني بروز عفونت به عنوان پيش فرض‌هاي قابل تصور براي توجيه فراواني فروش آنتي بيوتيك‌ها در كشور ياد كرد.

بنا براظهارات اين داروساز و گزارشات آماري كشوري داروهاي OTC جزو پرفروشترين و پر مصرف ترين داروها در كشور قرار دارند. به نحوي كه از 10 داروي نخست پرفروش كشور شش دارو جزو دسته داروهاي OTC هستند.

لازم به ذكراست، داروهاي OTC به داروهايي اطلاق مي‌شود كه داروساز بدون نسخه پزشك دارو را در اختيار بيمار قرار مي‌دهد.

اين دسته داروها داراي كمترين ميزان عوارض با حداقل شدت هستند. همچنين نحوه مصرف آنها، آسان، ميزان تداخل دارويي با غذا و ساير داروها كم و داراي حداقل محدوديت در موارد منع مصرف هستند.

اين داروساز با اعتقاد به اين كه مسئولان فني داروخانه‌ها بعضا به اصرار بيماران ناگزير به فروش دارو بدون ارايه نسخه مي‌شوند، گفت: با اصلاح فرهنگ مصرف و تجويز صحيح دارو از سوي جامعه پزشكي مي‌توان مانع مصرف غير منطقي بسياري از داروها شد.

وي ميزان مصرف فراوان ديفنوكسيلات را با توجه به اعمال محدوديت‌هاي شديد در ارايه اين داروي تحت كنترل غيرقابل توجيه برشمرد و در پايان به بروز مقاومت‌هاي دارويي در بيماران متعاقب مصرف ناقص و غيرمنطقي آنتي بيوتيك‌ها اشاره كرد.

نبایدها
نباید بیش‌ از مقدار ذکر شده‌ بر روی‌ برچسب‌ جعبه‌ دارو مصرف‌ کنید، مگر اینکه‌ پزشکتان‌ چنین‌ دستوری‌ داده‌ باشد، در غیر این‌ صورت‌ ممکن‌ است‌ دچار آسیب‌ کلیوی‌ یا کبدی‌ شوید.
نباید به‌ کودکان‌ زیر 12 سال‌ در یک‌ روز بیش‌ از 5 نوبت‌ استامینوفن‌ به‌ مقدار تعیین‌ شده‌ بر اساس‌ سنشان‌ بدهید.
نباید در روز بیش‌ از دو قوطی‌ مشروب‌ الکلی‌ مصرف‌ کنید مگر اینکه‌ فقط‌ بخواهید یک‌ یا دو نوبت‌ استامینوفن‌ بخورید.
مسمومیت
در صورتی‌ که‌ به‌ مصرف‌ بیش‌ از حد استامینوفن‌ شک‌ کردید، حتی‌ در صورت‌ عدم‌ وجود هرگونه‌ علامت‌ مسمومیت‌ از اورژانس‌ تقاضای‌ کمک‌ کنید. درمان‌ مسمومیت‌ باید هرچه‌ زودتر آغاز شود. در صورتی‌ که‌ درمان‌ مصرف‌ بیش‌ از حد استامینوفن‌ ظرف‌ 24 ساعت‌ اول‌ آغاز نشود، ممکن‌ است‌ نتوان‌ از آسیب‌ کبدی‌ یا مرگ‌ جلوگیری‌ کرد.
اطلاعات‌ دیگر
اشکال‌ ژنریک‌ استامینوفن‌ ارزانتر از انواع‌ تجاری‌ هستند و در اکثر موارد به‌ همان‌ اندازه‌ مؤثرند. فراورده‌های‌ استامینوفن‌ طولانی‌اثر گرانتر می‌باشند، ولی‌ ممکن‌ است‌ مصرفشان‌ راحت‌تر و مناسبتر باشد

آسپرين:

تاریخچه
کینین که از پوست درخت سین کونا بدست می‌آید یک از قدیمی‌ترین داروهایی است که جهت درمان درد وتب بکار می‌رفته است. پوست درخت بید نیز سالها به عنوان یک داروی عامیانه برای همین موارد بکار می‌رفت .در سال 1763 رورند ادموند استون موفقیت خود را در درمان تب با استفاده از پودر پوست درخت بید اظهار داشت.او متوجه شد که تلخی مزه پوست بید شبیه مزه پوست سین کونا ،که منبع کینین است ،می باشد. جزء فعال پوست بید ،سالیسین است که با هیدرولیز آن اسید سالیسیلیک بدست می‌آید. بعدها از منابع طبیعی دیگر نیز سالیسیلین تهیه شد .استیل سالیسیلیک در سال 1853 ساخته شد ولی تا 1899 مورد استفاده قرار نگرفت .در این زمان بود که متوجه شدند این دارو در درمان آرتریت مؤثر بوده و بخوبی توسط بیماران تحمل می‌شود .نام آسپرین از نام آلمانی این ترکیب یعنی
Acetylspirsaure گرفته شده است. آسپرین بخاطر قیمت ارزانتر وتأثیر بیشتر به سرعت جانشین فراوردههای طبیعی مورد استفاده در آن هنگام شد وبرای بیش از 90 سال به عنوان یکی از رایجترین داروهای مورد استفاده باقی ماند .

وقتى نخستين بار در سال ۱۷۶۳ از پودر پوست درخت بيد براى تسكين بيمارى كه از تب رنج مى برد استفاده كردند كسى فكرش را نمى كرد كه سال ها بعد دارويى را از آن كشف كنند كه جان ميليون ها نفر را از خطر مرگ نجات دهد. سال ۱۸۹۹  بود كه آسپيرين را كشف كردند و آن را به جامعه بشريت هديه دادند و امروز ما مى خواهيم اين دارو را قدرى بيشتر به شما خواننده گرامى بشناسانيم.
آسپیرین‌ یک‌ داروی‌ رایج‌ است‌ که‌ بدون‌ نسخه‌ پزشک‌ قابل‌ تهیه‌ می‌باشد. این‌ دارو یک‌ مسکن‌ غیرمخدر برای‌ تسکین‌ دردهای‌ خفیف‌ تا متوسط‌ نظیر سردرد ، دندان‌درد ، و دردهای‌ هنگام‌ عادت‌ ماهانه‌ است‌. آسپیرین‌ تب‌ را کاهش‌ می‌دهد و التهاب‌ را در موارد رماتیسمی‌ کاهش‌ می‌دهد. آسپیرین‌ خشکی‌، تورم‌ و درد مفاصل‌ را درد آرتریت‌ می‌کاهد ولی‌ بیماران‌ را درمان‌ نمی‌کند. از این‌ دارو همچنین‌ در پیشگیری‌ از لخته‌ شدن‌ خون‌ ، کاهش‌ خطر حمله‌ قلبی‌ و مغزی‌، و موارد دیگر استفاده‌ می‌شود. البته‌ این‌ خاصیت‌ آسپیرین‌ ممکن‌ است‌ موجب‌ افزایش‌ احتمال‌ خطر خونریزی‌ شود. استیل‌ سالیسیلیک‌ اسید یک‌ نام‌ دیگر آسپیرین‌ است‌.

آسپيرين دارويى است كه مدت ها است اثرات ضد درد، ضد تب و ضد التهابى آن به اثبات رسيده اما امروزه از آسپيرين در مصارف ديگرى بهره مى برند كه در زير به تفصيل برايتان عرضه مى داريم.
چگونگی‌ مصرف‌
برای‌ جلوگیری‌ از اثرات‌ مضر آسپیرین‌ بر روی‌ معده‌ ، این‌ دارو را با غذا ، شیر ، داروهای‌ ضداسید ، یا یک‌ لیوان‌ پر از آب‌ مصرف‌ کنید (این‌ در مورد قرص‌های‌ پوشش‌دار یا شیاف‌ صدق‌ نمی‌کند). همچنین‌ برای‌ پیشگیری‌ از دل‌ بهم‌ خوردگی‌ بهتر است‌ از30-15دقیقه‌ پس‌ از خوردن‌ آسپیرین‌ دراز نکشید. بجز در مورد قرص‌های‌ پوشش‌دار و قرص‌های‌ طولانی‌اثر، سایر قرص‌های‌ آسپیرین‌ را می‌توان‌ برای‌ سهولت‌ بلع‌ خرد یا در یک‌ مایع‌ حل‌ کرد. به‌منظور استعمال‌ راحت‌تر شیاف‌ آسپیرین‌، آن‌ را برای 30 دقیقه‌ قبل‌ از استفاده‌ داخل‌ یخچال‌ بگذارید. برای‌ استعمال‌ شیاف‌، پوشش‌ شیاف‌ را باز کرده‌، شیاف‌ را با آب‌ سرد مرطوب‌ کنید، به‌ یک‌ پهلو دراز کشیده‌، شیاف‌ را با کمک‌ انگشتتان‌ داخل‌ مقعد فرو کنید. اگر یک‌ نوبت‌ را فراموش‌ کردید ، به‌ مجردی‌ که‌ آن‌ را به‌ یاد آوردید، البته‌ اگر تقریباً موقع‌ نوبت‌ بعدی‌ مصرف‌ دارو رسیده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها کرده‌ و به‌ برنامه‌ منظم‌ دارویی‌تان‌ بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

آسپيرين و تسكين دردها
آسپيرين يكى از پرمصرف ترين داروها در تسكين دردهاى خفيف تا متوسط با علل گوناگون به شمار مى رود.
*آسپيرين در تسكين دردهاى ناشى از آرتريت روماتوئيد و استئو آرتريت به كرات استفاده مى شود. همچنين دردهاى ناشى از التهاب تاندون ها به خوبى به آسپيرين جواب مى دهند و به راحتى تسكين پيدا مى كنند.
آسپيرين در تسكين دردهاى شديد مثل انفاكتوس قلب و دردهاى كليوى و يا كيسه صفرا بى تاثير است و نبايد در اين موارد آن را مصرف كرد.
*در بيماران سرطانى جهت تسكين دردهاى آنها از آسپيرين به همراه ضد دردهاى مخدر ديگر استفاده مى كنند كه به خوبى دردهاى اين عزيزان را كنترل مى كند.
آسپيرين و سكته ها
از آسپيرين جهت پيشگيرى از بروز سكته هاى قلبى و مغزى در افراد مسن استفاده مى كنند. بسيارى از افرادى كه از درد سينه و بيمارى هاى قلبى رنج مى برند جهت پيشگيرى از بروز سكته در آنها از آسپيرين استفاده مى كنند.
آسپيرين و بيماران ديابتى
به بيماران ديابتى آسپيرين مى دهند چون اين بيماران در معرض ابتلا به آب مرواريد هستند و مصرف آسپيرين در آنها از بروز اين عارضه مى تواند پيشگيرى كند.
آسپيرين و سرطان ها
كسانى كه سابقه خانوادگى سرطان كولون دارند، مى توانند از آسپيرين بهره هاى فراوانى ببرند چرا كه مصرف درازمدت دوز پائين آسپيرين باعث كاهش ميزان بروز سرطان كولون در افراد مستعد مى شود.
پيامدهاى مصرف آسپيرين
عوارض گوارشى: مهم ترين عارضه آسپيرين همين عوارض گوارشى است كه مى تواند بيمار را بسيار آزار دهد. بيمار به دنبال مصرف آسپيرين دچار آشوب معده مى شود كه به همين دليل توصيه مى شود آسپيرين را همراه غذا با يك ليوان آب يا شربت هاى ضد اسيد مصرف كنند تا دچار اين عارضه نشوند. علاوه بر اين به سبب آسيبى كه آسپيرين به مخاط معده وارد مى كند مصرف كنندگان آن بايد مراقب زخم معده ناشى از آسپيرين باشند.
احساس تهوع، سوزش سر دل و خونريزى هاى گوارشى از جمله عوارض بحث برانگيز آسپيرين به شمار مى روند. از اين رو در صورت مشاهده هركدام از اينها سريعاً مصرف آن را قطع كنيد و به پزشكتان اين نكته را اطلاع دهيد.
عوارض عصبى: سرگيجه، گيجى، وزوز گوش را در حين مصرف آسپيرين جدى بگيريد. از اين رو پس از مصرف آسپيرين از انجام كارهاى پرخطرى كه نياز به تمركز دارند برحذر باشيد.
عوارض حساسيتى: اگر آسپيرين مصرف كرديد و ديديد كه كهير زديد تعجب نكنيد كه اين مورد از عوارض تقريباً شايع آسپيرين به شمار مى رود. بروز كهير، خس خس سينه و خونريزى هاى زيرپوستى از جمله ديگر عوارض آسپيرين به شمار   مى روند كه نبايد به راحتى از كنار آنها گذشت.
در صورت‌ بروز هریک‌ از علایم‌ زیر، مصرف‌ آسپیرین‌ را قطع‌ کرده‌، با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید: سوزش‌ سر دل‌، بثورات‌ جلدی ، تورم‌ دست‌ها، پاها و پلک‌ها ، افزایش‌ وزن‌، خس‌خس‌ سینه ، مدفوع‌ سیاهرنگ ‌، خونریزی‌ از لثه‌ها در هنگام‌ مسواک‌ زدن‌

موارد احتیاط:
‌ در صورت‌ وجود هریک‌ از موارد زیر پیش‌ از مصرف‌ آسپیرین‌ پزشکتان‌ را مطلع‌ سازید:
حساسیت‌ به‌ هر چیز، به‌ ویژه‌ آسپیرین‌ یا داروهای‌ شبه‌ آسپیرین‌.
بارداری‌ یا شیردهی‌.
مصرف‌ داروهای‌ دیگر، به‌ ویژه‌ داروهای‌ ضدالتهابی‌ غیراستروییدی‌ (مثل‌ ایبوپروفن ‌)، داروهای‌ ضدانعقادی‌ (رقیق‌کننده‌های‌ خون‌ مثل‌ وارفارین ‌)، داروهای‌ خوراکی‌ ضددیابت‌ ، آنتی‌بیوتیک‌ها ( سفالوسپورین‌ها، وانکومایسین ‌)، داروهای‌ ضدسرطان‌ ( متوترکسات‌ ) ، والپروئیک‌ اسید ، پروبنسید و سولفین‌ پیرازون‌ (داروهای‌ نقرس ‌)، و زیدووودین ‌.
سابقه‌ یا ابتلا به‌ مشکلات‌ خونریزی‌دهنده‌ (مثل‌ زخم‌ معده ‌، هموفیلی ‌، و کمبود پلاکتی‌)، پولیپ‌های‌ بینی‌ ناشی‌ از آسپیرین‌، نقرس‌، کمبود آنزیم
G6pd ، پرفشاری‌ خون‌، و بیماری‌های‌ کبدی‌، کلیوی‌، و قلبی‌.

توصیه‌ هنگام‌ مصرف‌
برچسب‌ روی‌ دارو را خوانده‌ و از دستوراتش‌ پیروی‌ کنید.
برچسب‌ روی‌ سایر داروهای‌ بدون‌ نیاز به‌ تجویز پزشک‌ را بخوانید تا مبادا در حال‌ مصرف‌ داروهایی‌ باشید که‌ حاوی‌ آسپیرین‌ هستند یا حاوی‌ داروهایی‌ باشند که‌ با آسپیرین‌ تداخل‌ ایجاد می‌کنند.
آسپیرین‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌، و دور از گرما، نور مستقیم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگاه‌ دارید (در این‌ شرایط‌ آسپیرین‌ فاسد می‌شود).
شیاف‌ آسپیرین‌ را در یک‌ جای‌ خنک‌ نگاه‌ دارید، ولی‌ آن‌ را و شکل‌های‌ مایع‌ آسپیرین‌ را منجمد نکنید.
آسپیرین‌ تاریخ‌ گذشته‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌ در توالت‌ دور بریزید.
در صورتی‌ که‌ آسپرین‌ را برای‌ درد ، تب‌ یا گلودرد می‌خورید، در موارد زیر با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید:
درد بیش‌ از 10 روز طول‌ بکشد یا علامت‌ جدیدی‌ اضافه‌ شود.
تب‌ بیش‌ از 3 روز طول‌ بکشد، تشدید شود یا علامت‌ جدید اضافه‌ شود.
گلودرد دردناکتر شود، بیش‌ از 2 روز به‌ طول‌ انجامد، یا تب‌، تهوع‌ ، استفراغ‌ ، بثورات‌ جلدی‌ یا سردرد رخ‌ دهد.
آسپیرین‌ را فقط‌ به‌ مقدار تجویز شده‌ برای‌ جلوگیری‌ از حمله‌ قلبی‌، مغزی‌ و دیگر مشکلات‌ ناشی‌ از لخته‌ شدن‌ خون‌ مصرف‌ کنید .

يادمان باشد كه:
۱- اين دارو را ترجيحاً بين دماى ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتيگراد در ظروف مقاوم به هوا و در محيط خشك نگهدارى كنيد مگر اينكه كارخانه سازنده دستور ديگرى بدهد. اگر دارويتان به صورت شياف است از يخ زدن آن جلوگيرى كنيد و آن را در مكان خنك نگهدارى كنيد.
۲- اگر از عوارض گوارشى آسپيرين رنج مى بريد اين دارو را با يك ليوان پر از آب يا شير و همراه غذا استفاده كنيد. از خرد كردن و جويدن آسپيرين برحذر باشيد كه سبب آسيب هاى وخيمى در ناحيه دهان و مرى مى شود.
۳- بيماران مبتلا به آسم، پوليپ بينى، تب يونجه و كهير مزمن بايد با احتياط اين دارو را مصرف كنند و حتماً قبل از مصرف با پزشك معالجشان مشورت كنند.
۴- به كودكان و نوزادان تا آنجايى كه مى شود آسپيرين ندهيد كه سبب مسموميت شديدى مى شود و عوارض وخيمى را به دنبال دارد.
۵- قبل از مصرف دارو را بوكنيد و در صورت استشمام بوى سركه همه داروها را دور بريزيد چون دارو فاسد شده است.
۶- خانم هاى باردار هرگز اين دارو را خودسرانه مصرف نكنند چرا كه مصرف خودسرانه اين دارو در دوران باردارى و خصوصاً ۳ ماهه سوم عواقب خطيرى بر روى مادر و جنين به همراه دارد.

نبایدها
نباید آسپیرینی‌ را که‌ بوی‌ سرکه‌ می‌دهد استفاده‌ کرد. این‌ به‌ معنای‌ فاسد شدن‌ آسپیرین‌ است‌.
در صورتی‌ که‌ در عرض‌ 7 روز گذشته‌ عمل‌ جراحی‌ لوزه ‌، کشیدن‌ دندان‌، یا جراحی‌ دندان‌ یا دهان‌ داشته‌اید، نباید آسپیرین‌ را بجوید. آسپیرین‌ را به‌ همان‌ صورت‌ ببلعید.
نباید آسپیرین‌ را مستقیماً روی‌ دندان‌ یا لثه‌ گذاشت‌؛ در این‌ صورت‌ ممکن‌ است‌ موجب‌ سوزش‌ شود.
اگر آسپیرین‌ را برای‌ پیشگیری‌ از لخته‌ شدن‌ خون‌ مصرف‌ می‌کنید ، نباید بدون‌ مشورت‌ با پزشکتان‌ قطع‌ کنید.
نباید تا 5 روز پیش‌ از هر جراحی‌ آسپیرین‌ مصرف‌ کنید مگر به‌ دستور پزشک‌ ، این‌ کار موجب‌ خونریزی‌ خواهد شد.
نباید به‌ کودکی‌ که‌ تب‌ یا دیگر علایم‌ شبه‌ آنفلوآنزایی‌ که‌ ممکن‌ است‌ ناشی‌ از یک‌ ویروس‌ مثل‌ ویروس‌ آبله‌مرغان‌ یا آنفلوآنزا باشد آسپیرین‌ بدهید. آسپیرین‌ در برخی‌ از موارد با نشانگان‌ « رای ‌» که‌ یک‌ بیماری‌ وخیم‌ است‌ ارتباط‌ داشته‌ است‌. در این‌ موارد در مورد داروی‌ مناسب‌ با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید.
مسمومیت‌
در صورت‌ شک‌ به‌ مصرف‌ بیش‌ از حد آسپیرین‌، بلافاصله‌ درخواست‌ کمک‌ پزشکی‌ کنید. * علایم‌ مصرف‌ بیش‌ از حد عبارتند از: صدای‌ زنگ‌ داخل‌ گوش‌ها، خواب‌آلودگی‌، گیجی‌، افت‌ شنوایی‌، اضطراب‌، هیجان‌ شدید، تنفس‌ تند و عمقی‌. برای‌ پیشگیری‌ از عوارض‌ جدی‌ نظیر تشنج‌ یا حتی‌ مرگ‌ بلافاصله‌ به‌ دنبال‌ مراقبت‌های‌ پزشکی‌ باشید.

پني سيلين :

پني‌سيلين‌ها تركيباتي‌ باكتريسيد هستند واز طريق‌ تداخل‌ در سنتز ديواره‌ سلولي‌باكتري‌ها اثر خود را اعمال‌ مي‌كنند. اين‌داروها بخوبي‌ در مايعات‌ و بافتهاي‌ بدن‌انتشار مي‌يابند، اما نفوذ آنها به‌ مايع‌ مغزي‌ـ نخاعي‌ ناچيز است‌ (مگر در زماني‌ كه‌پرده‌هاي‌ مغز ملتهب‌ شده‌ باشند).پني‌سيلين‌ها در غلظت‌ درماني‌ در ادرارترشح‌ مي‌شوند. پروبنسيد دفع‌ كليوي‌پني‌سيلين‌ها را متوقف‌ مي‌كند و غلظت‌ اين‌داروها را در پلاسما افزايش‌ مي‌دهد وغلظت‌ پلاسمايي‌ آنها را براي‌ مدت‌طولاني‌تري‌ حفظ مي‌كند.

در مورد اين‌ دارو
پني‌سيلين‌ جي‌ (
g
) يك‌ آنتي‌بيوتيك‌ رايج‌ است‌. اين‌ دارو براي‌ درمان‌ انواع‌ گوناگوني‌ از بيماري‌هاي‌ عفوني‌ مثل‌، عفونت‌هاي‌ بافت‌ نرم‌ و تنفسي‌ ناشي‌ از باكتري‌ها مصرف‌ مي‌شود. همچنين‌ اين‌ دارو مي‌تواند از تب‌ روماتيسمي‌ جلوگيري‌ كند.
چگونگي‌ مصرف‌
پني‌سيلين‌ جي‌ (
g) بايد با شكم‌ خالي‌، يك‌ ساعت‌ قبل‌ يا دو ساعت‌ پس‌ از غذا، خورده‌ شود تا بهتر جذب‌ شود. نوشابه‌هاي‌ گازدار يا اسيدي‌ (مثل‌ آب‌ پرتقال‌) جذب‌ اين‌ آنتي‌بيوتيك‌ را كاهش‌ مي‌دهند. بهتر است‌ پني‌سيلين‌ جي‌ (g) در طي‌ شبانه‌روز در نوبت‌هايي‌ با فواصل‌ يكسان‌ مصرف‌ شود تا سطح‌ آن‌ در خون‌ ثابت‌ باقي‌ بماند. مثلاً، اگر لازم‌ است‌ روزي‌ 4 نوبت‌ پني‌سيلين‌ جي‌ (g) مصرف‌ كنيد، هر 6 ساعت‌ (مثلاً 12 ظهر، 6 عصر، 12 شب‌ و 6 صبح‌). اگر اين‌ با برنامه‌ كاري‌ يا خواب‌ شما تداخل‌ دارد، براي‌ تعيين‌ يك‌ برنامه‌ دارويي‌ مناسب‌تر از پزشكتان‌ كمك‌ بخواهيد. مهم‌ است‌ كه‌ دارو سر وقت‌ و به‌ طور كامل‌ مصرف‌ شود، حتي‌ اگر احساس‌ بهبودي‌ داريد. اگر پيش‌ از اتمام‌ دارو، مصرفش‌ را قطع‌ كنيد، علايم‌تان‌ ممكن‌ است‌ مجدداً عود كنند. اگر يك‌ نوبت‌ را فراموش‌ كرديد، به‌ مجردي‌ كه‌ به‌ ياد آورديد. مصرفش‌ كنيد. البته‌، اگر تقريباً موقع‌ نوبت‌ بعدي‌ رسيده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها كرده‌، به‌ برنامه‌ دارويي‌ معمولتان‌ بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد.
هشدارها و عوارض‌ جانبي‌
در صورت‌ بروز هر يك‌ از علايم‌ زير بلافاصله‌ با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد: كبودي‌ يا خونريزي‌ غير عادي‌، اسهال‌ شديد يا اسهال‌ خفيف‌ و مداوم‌، افزايش‌ تب‌، دل‌ پيچه‌، بثورات‌ جلدي‌، سردرد، تهوع‌ و استفراغ‌، گلودرد يا سوزش‌ زبان‌، خارش‌ يا ترشح‌ واژن‌، يا پلاك‌هاي‌ سفيد در دهان‌ يا روي‌ زبان‌. يك‌ پاسخ‌ حساسيتي‌ نادر به‌ پني‌سيلين‌ جي‌ (
g) آنافيلاكسي‌ است‌، كه‌ نياز به‌ توجه‌ و مراقبت‌ فوري‌ پزشكي‌ دارد. از آنجا كه‌ آنافيلاكسي‌ به‌ سرعت‌ پيشرفت‌ مي‌كند، در صورت‌ بروز تورم‌ لب‌ها و اطراف‌ چشم‌ها؛ بثورات‌ جلدي‌، يا تورم‌هاي‌ پوستي‌؛ تب‌؛ غش‌ ناگهاني‌؛ ضربان‌ قلب‌ تند؛ يا خس‌خس‌ سينه‌ يا مشكل‌ در تنفس‌، مصرف‌ دارو را متوقف‌ ساخته‌، با يك‌ مركز خدمات‌ اورژانس‌ پزشكي‌ تماس‌ بگيريد.
موارد احتياط‌
در صورت‌ وجود هريك‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ پني‌سيلين‌ جي‌ (
g) ، پزشكتان‌ را مطلع‌ سازيد: در صورت‌ وجود هر يك‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ پني‌سيلين‌ پني‌سيلين‌ جي‌ (g) پزشكتان‌ را مطلع‌ سازيد:
حساسيت‌ به‌ هر نوع‌ ماده‌ غذايي‌، نگهدارنده‌ها، رنگ‌هاي‌ خوراكي‌، يا داروهاي‌ ديگر، به‌ ويژه‌ آنتي‌بيوتيك‌ها (پني‌سلين‌ها، سفالوسپورين‌ها)
بارداري‌ يا شيردهي‌
مصرف‌ داروهاي‌ ديگر، به‌ ويژه‌ داروهاي‌ ضدالتهابي‌ استروئيدي‌ (مثل‌ ايبوپروفن‌، آسپيرين‌)، داروهاي‌ ضد انعقاد (رقيق‌كننده‌هاي‌ خون‌ نظير وارفارين‌)، متوتركسات‌، داروهاي‌ نقرس‌ (پروبنسيد)، داروهاي‌ كاهنده‌ كلسترول‌ خون‌ (كلستيرامين‌، كلستيپول‌)، و آنتي‌بيوتيك‌هاي‌ ديگر (آمينوگليكوزيدها، اريترومايسين‌، تتراسايكلين‌ها)
هنگام‌ مصرف‌ پني‌سيلين‌جي (
g) توصيه‌ مي‌شود
حتي‌ در صورت‌ احساس‌ بهبودي‌ دارو را تا آخر مصرف‌ كنيد تا عفونت‌ بدنتان‌ درمان‌ شده‌، از عود بيماري‌ جلوگيري‌ شود.
اگر كلستيرامين‌ يا كلسيتپول‌ مصرف‌ مي‌كنيد پني‌سيلين‌ جي (
g) را يك‌ ساعت‌ قبل‌ يا دو ساعت‌ پس‌ از مصرف‌ آنها بخوريد (اين‌ دو دارو از داروهاي‌ كاهنده‌ كلسترول‌ خون‌ هستند).
براي‌ كمك‌ به‌ جلوگيري‌ از اسهال‌ به‌ دنبال‌ مصرف‌ اين‌ دارو، ماست‌ بخوريد.
پني‌سيلين‌ جي‌ (
g) را دور از دسترس‌ كودكان‌، و دور از گرما، نور مستقيم‌ و حرارت‌ مرطوب‌ نگهداري‌ كنيد (در اين‌ شرايط‌ پني‌سيلين‌ جي (g) فاسد مي‌شود). سوسپانسيون‌ پني‌سيلين‌ جي (g) را پس‌ از آماده‌ كردن‌، در يخچال‌ نگهداري‌ كنيد؛ و قبل‌ از مصرف‌ آن‌ شيشه‌ دارو را به‌ خوبي‌ تكان‌ دهيد.
از قطره‌چكان‌ يا پيمانه‌ داخل‌ جعبه‌ دارو براي‌ اندازه‌گيري‌ مقدار دارو استفاده‌ كنيد.
اگر ظرف‌ 3 روز استفاده‌ از اين‌ دارو احساس‌ بهبود نداشتيد، با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد.
هنگام‌ مصرف‌ پني‌سيلين‌ جي‌ (
g) نبايد از اين‌ دارو به‌ ديگران‌ بدهيد؛ آنها ممكن‌ است‌ نسبت‌ به‌ اين‌ دارو واكنش‌ حساسيتي‌ نشان‌ دهند.
دارو را پس‌ از تاريخ‌ مصرفش‌ استفاده‌ كنيد.
پيش‌ از اتمام‌ دارو، مصرفش‌ را قطع‌ كنيد؛ مگر به‌ دستور پزشكتان‌

در مورد اين‌ دارو
پني‌سيلين‌ وي (
v
) يك‌ آنتي‌بيوتيك‌ رايج‌ است‌. اين‌ دارو براي‌ درمان‌ انواع‌ گوناگوني‌ از بيماري‌هاي‌ عفوني‌ مثل‌، عفونت‌هاي‌ بافت‌ نرم‌ و تنفسي‌ ناشي‌ از باكتري‌ها مصرف‌ مي‌شود. همچنين‌ اين‌ دارو مي‌تواند از تب‌ روماتيسمي‌ جلوگيري‌ كند.
چگونگي‌ مصرف‌
پني‌سيلين‌ وي‌ (
v) را مي‌توان‌ با يا بدون‌ غذا مصرف‌ كرد. بهتر است‌ پني‌سيلين‌ وي‌ (v) در طي‌ شبانه‌روز در نوبت‌هايي‌ با فواصل‌ يكسان‌ مصرف‌ شود تا سطح‌ آن‌ در خون‌ ثابت‌ باقي‌ بماند. مثلاً، اگر لازم‌ است‌ روزي‌ 4 نوبت‌ پني‌سيلين‌ وي‌ (v) مصرف‌ كنيد، هر 6 ساعت‌ (مثلاً 12 ظهر، 6 عصر، 12 شب‌ و 6 صبح‌). اگر اين‌ زمانبندي‌ با برنامه‌ كاري‌ يا خواب‌ شما تداخل‌ دارد، براي‌ تعيين‌ يك‌ برنامه‌ دارويي‌ مناسب‌تر از پزشكتان‌ كمك‌ بخواهيد. مهم‌ است‌ كه‌ دارو سر وقت‌ و به‌ طور كامل‌ مصرف‌ شود، حتي‌ اگر احساس‌ بهبودي‌ داريد. اگر پيش‌ از اتمام‌ دارو، مصرفش‌ را قطع‌ كنيد، علايم‌تان‌ ممكن‌ است‌ مجدداً عود كنند. اگر يك‌ نوبت‌ را فراموش‌ كرديد، به‌ مجردي‌ كه‌ به‌ ياد آورديد. مصرفش‌ كنيد. البته‌، اگر تقريباً موقع‌ نوبت‌ بعدي‌ رسيده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها كرده‌، به‌ برنامه‌ دارويي‌ معمولتان‌ بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد.
هشدارها و عوارض‌ جانبي‌
در صورت‌ بروز هر يك‌ از علايم‌ زير بلافاصله‌ با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد: كبودي‌ يا خونريزي‌ غير عادي‌، اسهال‌ شديد يا اسهال‌ خفيف‌ و مداوم‌، افزايش‌ تب‌، دل‌ پيچه‌، بثورات‌ جلدي‌، سردرد، تهوع‌ و استفراغ‌، گلودرد يا سوزش‌ زبان‌، خارش‌ يا ترشح‌ واژن‌، يا پلاك‌هاي‌ سفيد در دهان‌ يا روي‌ زبان‌. يك‌ پاسخ‌ حساسيتي‌ نادر به‌ پني‌سيلين‌ وي‌ (
v) آنافيلاكسي‌ است‌، كه‌ نياز به‌ توجه‌ و مراقبت‌ فوري‌ پزشكي‌ دارد. از آنجائيكه‌ آنافيلاكسي‌ به‌ سرعت‌ پيشرفت‌ مي‌كند، در صورت‌ بروز تورم‌ لب‌ها و اطراف‌ چشم‌ها؛ بثورات‌ جلدي‌، يا تورم‌هاي‌ پوستي‌؛ تب‌؛ غش‌ ناگهاني‌؛ ضربان‌ قلب‌ تند؛ يا خس‌خس‌ سينه‌ يا مشكل‌ در تنفس‌، مصرف‌ دارو را متوقف‌ ساخته‌، با يك‌ مركز خدمات‌ اورژانس‌ پزشكي‌ تماس‌ بگيريد.
بارداري‌ يا شيردهي‌
مصرف‌ داروهاي‌ ديگر، به‌ ويژه‌ داروهاي‌ ضدالتهابي‌ استروئيدي‌ (مثل‌ ايبوپروفن‌، آسپيرين‌)، داروهاي‌ ضد انعقاد (رقيق‌كننده‌هاي‌ خون‌ نظير وارفارين‌)، متوتركسات‌، داروهاي‌ نقرس‌ (پروبنسيد)، قرص‌هاي‌ ضد بارداري‌ حاوي‌ استروژن‌ (پني‌سيلين‌ وي‌ (
v) ممكن‌ است‌ اثر اين‌ قرص‌ها را كاهش‌ دهد).
هنگام‌ مصرف‌ پني‌سيلين‌ وي‌ (
v) توصيه‌ مي‌شود حتي‌ در صورت‌ احساس‌ بهبودي‌ دارو را تا آخر مصرف‌ كنيد تا عفونت‌ بدنتان‌ درمان‌ شده‌، از عود بيماري‌ جلوگيري‌ شود.
پس‌ از اتمام‌ دوره‌ مصرف‌ پني‌سيلين‌ وي‌ (
v) حداقل‌ تا يك‌ دوره‌ ماهانه‌ كامل‌ از يك‌ وسيله‌ جلوگيري‌ اضافي‌ نظير كاندوم‌ يا ژل‌هاي‌ اسپرم‌كش‌ نيز استفاده‌ كنيد.
براي‌ كمك‌ به‌ جلوگيري‌ از اسهال‌ به‌ دنبال‌ مصرف‌ اين‌ دارو، ماست‌ بخوريد.
پني‌سيلين‌ وي‌ (
v) را دور از دسترس‌ كودكان‌، و دور از گرما، نور مستقيم‌ و حرارت‌ مرطوب‌ نگهداري‌ كنيد (در اين‌ شرايط‌ پني‌سيلين‌ وي (v) فاسد مي‌شود). سوسپانسيون‌ پني‌سيلين‌ وي‌ (v) را پس‌ از آماده‌ كردن‌، در يخچال‌ نگهداري‌ كنيد؛ و قبل‌ از مصرف‌ آن‌ شيشه‌ دارو را به‌ خوبي‌ تكان‌ دهيد.
از قطره‌چكان‌ يا پيمانه‌ داخل‌ جعبه‌ دارو براي‌ اندازه‌گيري‌ مقدار دارو استفاده‌ كنيد.
اگر ظرف‌ 3 روز استفاده‌ از اين‌ دارو احساس‌ بهبود نداشتيد، با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد.
هنگام‌ مصرف‌ پني‌سيلين‌ وي (
v) نبايد از اين‌ دارو به‌ ديگران‌ بدهيد؛ آنها ممكن‌ است‌ نسبت‌ به‌ اين‌ دارو واكنش‌ حساسيتي‌ نشان‌ دهند.
دارو را پس‌ از تاريخ‌ مصرفش‌ استفاده‌ كنيد.
پيش‌ از اتمام‌ دارو، مصرفش‌ را قطع‌ كنيد؛ مگر به‌ دستور پزشكتان‌.

مهمترين‌ عارضه‌ جانبي‌ پني‌سيلين‌هاحساسيت‌ مفرط است‌ كه‌ با بثورات‌ جلدي‌و گاه‌ آنافيلاكسي‌ همراه‌ است‌ و مي‌تواندكشنده‌ باشد. بيماراني‌ كه‌ به‌ يك‌ پني‌سيلين‌حساسيت‌ داشته‌ باشند، به‌ تمام‌پني‌سيلين‌ها حساسيت‌ نشان‌ خواهند داد،چرا كه‌ حساسيت‌ مفرط به‌ هسته‌ اصلي‌پني‌سيلين‌ها مربوط است‌. يك‌ عارضه‌نادر، اما خطرناك‌ پني‌سيلين‌ها،آنسفالوپاتي‌ ناشي‌ از تحريك‌ بافت‌ مغزي‌است‌. اين‌ عارضه‌ ممكن‌ است‌ در اثرمصرف‌ مقادير زياد اين‌ داروها در بيماران‌عادي‌ يا با مصرف‌ مقادير درماني‌، دربيماران‌ مبتلا به‌ عيب‌ كار كليه‌ بروز نمايد.پني‌سيلين‌ها را نبايد از راه‌ غلاف‌ طنابي‌نخاعي‌ تزريق‌ كرد، زيرا ممكن‌ است‌ موجب‌بروز آنسفالوپاتي‌ كشنده‌ شوند.

مشكل‌ ديگر كه‌ با مصرف‌ مقادير زيادپني‌سيلين‌ها در بيماران‌ مبتلا به‌ عيب‌ كاركليه‌ همراه‌ است‌، تجمع‌ الكتروليت‌هاست‌،زيرا اغلب‌ پني‌سيلين‌هاي‌ تزريقي‌ حاوي‌يون‌هاي‌ سديم‌ يا پتاسيم‌ هستند.

اسهال‌، عارضه‌اي‌ است‌ كه‌ اغلب‌ بامصرف‌ پني‌سيلين‌هاي‌ خوراكي‌ همراه‌است‌. اين‌ عارضه‌ در مورد آمپي‌ سيلين‌ ومشتقات‌ آن‌ شايعتر است‌ (كوليت‌ پسود وممبران‌).

بنزيل‌ پني‌سيلين‌« پني‌سيلين(G‌ اولين‌پني‌سيلين‌، همچنان‌ به‌عنوان‌ يك‌آنتي‌بيوتيك‌ مهم‌ و مفيد مصرف‌ مي‌شود.اين‌ دارو توسط پني‌سيلينازهاي‌ باكتريايي‌(بتا ـ لاكتاماز) غيرفعال‌ مي‌شود. اين‌ داروآنتي‌بيوتيك‌ انتخابي‌ در درمان‌ عفونتهاي‌استرپتوكوكي‌، پنوموكوكي‌، گونوكوكي‌ ومننگوكوكي‌ است‌ و نيز در درمان‌آكتينوميكوزيس‌، سياه‌ زخم‌، ديفتري‌،كزاز، قانقاريا، سيفيليس‌، ياز و درمان‌ دربيماري‌ Lyme   كودكان‌ مصرف‌ دارد. اخيراَگونه‌هايي‌ از پنوموكوكسي‌،مننگوكوكسي‌وگونوكوكسي‌ كه‌ حساسيت‌ آنهانسبت‌ به‌پني‌سيلين‌ كاهش‌ يافته‌ است‌، مشاهده‌شده‌اند. بنزيل‌ پني‌سيلين‌ توسط اسيد معده‌غيرفعال‌ مي‌شود و جذب‌ آن‌ از دستگاه‌گوارش‌ ناچيز است‌. از اين‌ رو، اين‌ داروبهتر است‌ از راه‌ تزريقي‌ مصرف‌ شود.بنزيل‌ پني‌سيلين‌ در صورت‌ مصرف‌مقادير زياد از راه‌ تزريق‌ وريدي‌ يا درصورت‌ ابتلاي‌ بيمار به‌ عيب‌ كار كليه‌ ممكن‌است‌ موجب‌ بروز تشنج‌ شود.

پروكائين‌ پني‌سيلين‌  G يك‌ ملح‌ بسيارنامحلول‌ پني‌سيلين‌ است‌. اين‌ داروبه‌صورت‌ اشكال‌ دارويي‌ عضلاني‌ دپومصرف‌ مي‌شود و از اين‌ طريق‌ غلظت‌درماني‌ دارو در بافتها تا 24 ساعت‌ باقي‌مي‌ماند. اين‌ دارو آنتي‌بيوتيك‌ انتخابي‌ دردرمان‌ سيفيليس‌ است‌ (فاز عصبي‌سيفيليس‌ به‌ مراقبتهاي‌ ويژه‌ نياز دارد).

فنوكسي‌متيل‌ پني‌سيلين‌ پني‌سيلين(V )‌ طيف‌ اثر ضد باكتريايي‌ مشابه‌ بنزيل‌پني‌سيلين‌ دارد، اما اثر آن‌ كمتر است‌. اين‌دارو در برابر اسيد معده‌ مقاوم‌ است‌ و ازاين‌ رو، براي‌ مصرف‌ خوراكي‌ مناسب‌است‌. اين‌ آنتي‌بيوتيك‌ نبايد در درمان‌عفونتهاي‌ جدي‌ مصرف‌ شود، زيرا جذب‌آن‌ ممكن‌ است‌ غيرقابل‌ پيش‌ بيني‌ وغلظتهاي‌ پلاسمايي‌ آن‌ متغير باشد. اين‌دارو عمدتاَ در درمان‌ عفونتهاي‌ مجاري‌تنفسي‌ كودكان‌، التهاب‌ عفوني‌ لوزه‌ها و درادامه‌ درمان‌ پس‌ از مصرف‌ يك‌ يا چند دوزتزريق‌ بنزيل‌ پني‌سيلين‌، پس‌ از مشاهده‌علايم‌ باليني‌ شروع‌ بهبودي‌ تجويز نبايد درمي‌شود. پني‌سيلين‌ عفونتهاي‌ V درمان‌مننگوكوكي‌ و گونوكوكي‌ تجويز شود.فنوكسي‌ متيل‌ پني‌سيلين‌ براي‌ پيشگيري‌ ازابتلاي‌ به‌ عفونتهاي‌ استرپتوكوكي‌ پس‌ ازتب‌ رماتيسمي‌ و همچنين‌ بر عليه‌ عفونتهاي‌پنوموكوكي‌ پس‌ از برداشتن‌ طحال‌ يا درآنمي‌ سلول‌هاي‌ داسي‌ شكل‌ مصرف‌مي‌شود.

اغلب‌ گونه‌هاي‌ استافيلوكوكسي‌ در حال‌حاضر به‌ بنزيل‌ پني‌سيلين‌ مقاوم‌ هستند،زيرا اين‌ باكتري‌ها آنزيم‌هاي‌ پني‌سيلينازتوليد مي‌كنند. اما كلوگزاسيلين‌ بوسيله‌اين‌ آنزيم‌ها غيرفعال‌ نمي‌شود و ازاين‌رو در درمان‌ عفونتهاي‌ ناشي‌ ازاستافيلوكوك‌هاي‌ مقاوم‌ به‌ پني‌سيلين‌مؤثر است‌ و اين‌ تنها مورد مصرف‌ اين‌آنتي‌بيوتيك‌ است‌. كلوگزاسيلين‌ در برابراسيد معده‌ نيز مقاوم‌ است‌ و به‌ همين‌ دليل‌علاوه‌ بر راه‌ تزريقي‌، از راه‌ خوراكي‌ نيزمصرف‌ دارد.

آمپي‌سيلين‌، آموكسي‌سيلين‌ و كو ـآموكسي‌كلاو گروه‌ ديگري‌ از پني‌سيلين‌هاهستند كه‌ داراي‌ طيف‌ اثر وسيع‌ مي‌باشند.آمپي‌سيلين‌ بر عليه‌ گونه‌هاي‌ خاصي‌ ازباكتري‌هاي‌ گرم‌ مثبت‌ و گرم‌ منفي‌ موثراست‌، اما توسط پني‌سيلينازها (از جمله‌پني‌سيلينازهاي‌ توليد شده‌ توسطاستافيلوكوك‌ طلايي‌ و باسيل‌هاي‌ گرم‌منفي‌ معمول‌ مانند اشريشياكلي‌) غيرفعال‌مي‌شود. در حال‌ حاضر تقريباَ تمام‌گونه‌هاي‌ استافيلوكوك‌ طلايي‌ و بخشي‌ ازگونه‌هاي‌ اشريشيا كلي‌ و هموفيلوس‌آنفلونزا نسبت‌ به‌ آمپي‌سيلين‌ مقاوم‌هستند. از اين‌ رو، احتمال‌ مقاومت‌ ميكروب‌به‌ اين‌ آنتي‌بيوتيك‌ در درمان‌ كور عفونتهابايد در نظر گرفته‌ شود و به‌ويژه‌ در موردبيماران‌ بستري‌ بدون‌ انجام‌ آزمونهاي‌تعيين‌ حساسيت‌ ميكروبي‌ نبايد تجويزشود. آمپي‌سيلين‌ بخوبي‌ در صفرا و ادرارترشح‌ مي‌شود. اين‌ آنتي‌بيوتيك‌ عمدتاَ دردرمان‌ بدتر شدن‌ برونشيت‌ مزمن‌ وعفونت‌ گوش‌ مياني‌ (كه‌ هر دو معمولاناشي‌ از استافيلوكوكوس‌ پنومونيه‌ وهموفيلوس‌ آنفلونزا هستند) و نيز دردرمان‌ عفونتهاي‌ مجاري‌ ادرار و سوزاك‌مصرف‌ دارد.

آموكسي‌سيلين‌ مشتق‌ آمپي‌سيلين‌ است‌ كه‌فقط در يك‌ گروه‌ هيدروكسيل‌ با آن‌ تفاوت‌دارد، اما طيف‌ اثر ضدباكتريايي‌ آنهاشبيه‌ يكديگر است‌. آمپي‌سيلين‌ را مي‌توان‌از راه‌ خوراكي‌ مصرف‌ كرد، اما كمتراز نيمي‌ از مقدار مصرف‌ دارو جذب‌مي‌شود و در صورت‌ وجود غذا در معده‌،جذب‌ آن‌ كمتر نيز خواهد شد. اماآموكسي‌سيلين‌ از راه‌ خوراكي‌ بهتر جذب‌مي‌شود و غلظت‌ پلاسمايي‌ و بافتي‌بيشتري‌ ايجاد مي‌كند و برخلاف‌آمپي‌سيلين‌ جذب‌ آن‌ تحت‌ تاثير غذا درمعده‌ قرار نمي‌گيرد.

كو ـ آموكسي‌كلاو تركيبي‌ از آموكسي‌سيلين‌ و اسيد كلاولانيك‌ كه‌ يك‌ مهاركننده‌آنزيم‌ بتا ـ لاكتاماز است‌، مي‌باشد. اسيدكلاولانيك‌ خود اثر ضد باكتريايي‌ قابل‌توجهي‌ ندارد، اما پني‌سيلينازها را غيرفعال‌مي‌كند. در نتيجه‌، تركيب‌ كو ـ آموكسي‌كلاوبر عليه‌ باكتري‌هاي‌ توليدكننده‌ پني‌سيلينازكه‌ به‌ آموكسي‌سيلين‌ مقاوم‌ هستند، موثراست‌. اين‌ باكتري‌ها شامل‌ اغلب‌ گونه‌هاي‌استافيلوكوكسي‌ طلايي‌، گونه‌هاي‌ ازاشريشياكلي‌ و هموفيلوس‌ انفلوانزا و نيزباكتروئيدها و كلبسيلا مي‌شود.

دسته‌ ديگري‌ از پني‌سيلين‌ها، مشتقات‌ ضدپسودوموناس‌ هستند. كربوكسي‌پني‌سيلين‌ها، شامل‌ كاربني‌ سيلين‌، عمدتاَ در درمان‌ عفونت‌هاي‌ جلدي‌ ناشي‌ ازپسودوموناس‌ آئروژينوزا مصرف‌ دارند،اگر چه‌ بر عليه‌ برخي‌ ديگر از باسيل‌هاي‌گرم‌ منفي‌ شامل‌ گونه‌هاي‌ پروتئوس‌ وباكتروئيدس‌ فراژيليس‌ نيز فعال‌ هستند.

اورئيدوپني‌سيلين‌ها، شامل‌ پيپراسيلين‌،داراي‌ طيف‌ اثر گسترده‌ هستند و موثرتر ازكاربني‌ سيلين‌، بر عليه‌ پسودوموناس‌آئروژينوزا مي‌باشند.

براي‌ درمان‌ سپتي‌ سمي‌ پسودومونايي‌(به‌ويژه‌ در بيماران‌ مبتلا به‌ كاهش‌نوتروفيل‌ يا بيماران‌ مبتلا به‌ آندوكاريت‌)،پني‌سيلين‌هاي‌ ضد پسودوموناس‌ بايدهمراه‌ با يك‌ آمينوگليكوزيد (مثلاجنتامايسين‌ يا توبرامايسين‌) مصرف‌شوند، چرا كه‌ اين‌ آنتي‌بيوتيك‌ها اثرسينرژيستي‌ دارند. اما نبايد پني‌سيلين‌ها وآمينوگليكوزيدها را در يك‌ سرنگ‌ ياانفوزيون‌ با هم‌ مخلوط كرد.

سفالكسين

سفالکسین‌ یک‌ آنتی‌بیوتیک‌ سفالوسپورین‌ است‌. این‌ آنتی‌بیوتیک‌ در درمان‌ گروه‌ زیادی‌ از بیماری‌های‌ عفونی‌ مثل‌ عفونت‌های‌ تنفسی‌، عفونت‌ گوش‌ میانی‌، عفونت‌ پوست‌ و بافت‌ نرم‌، عفونت‌های‌ استخوانی‌ یا مفصلی‌، و عفونت‌های‌ ادراری‌ تناسلی‌ مؤثر می‌باشد. سفالکسین‌ همچنین‌ در جلوگیری‌ از عفونت‌ در افرادی‌ که‌ تحت‌ عمل‌ جراحی‌ قرار گرفته‌اند و افراد دیگری‌ که‌ به‌ هر علت‌ مستعد عفونت‌ می‌باشند استفاده‌ می‌شود.
چگونگی‌ مصرف‌
سفالکسین‌ را می‌توان‌ با شکم‌ خالی‌ مصرف‌ کرد، یا می‌توان‌ برای‌ جلوگیری‌ از دل‌ بهم‌ خوردگی‌ آن‌ را با غذا خورد. بهتر است‌ دارو در نوبت‌هایی‌ با فواصل‌ یکسان‌ در طی‌ شبانه‌روز مصرف‌ شود تا سطح‌ دارو در خون‌ ثابت‌ باقی‌ بماند. مثلاً اگر قرار است‌ 4 بار در روز مصرف‌ شود هر 6 ساعت‌ (6 صبح‌، 12 ظهر، 6 عصر، 12 شب‌). اگر این‌ برنامه‌ با فعالیت‌های‌ کاری‌ و خواب‌ شما تداخل‌ دارد، در تعیین‌ یک‌ برنامه‌ زمانی‌ مناسب‌تر از پزشکتان‌ کمک‌ بخواهید. مهم‌ است‌ که‌ دارو سر وقت‌ و به‌طور کامل‌ استفاده‌ شود، حتی‌ اگر احساس‌ بهبودی‌ می‌کنید. اگر پیش‌ از اتمام‌ دارویتان‌ آن‌ را قطع‌ کنید ممکن‌ است‌ علایم‌تان‌ مجدداً عود کند. اگر یک‌ نوبت‌ را فراموش‌ کردید ، به‌ مجردی‌ که‌ به‌ یاد آوردید مصرف‌ کنید. البته‌ اگر تقریباً موقع‌ نوبت‌ بعدی‌ رسیده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها کرده‌، به‌ برنامه‌ منظم‌ دارویی‌تان‌ برگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.
هشدارها و عوارض‌ جانبی‌
در صورت‌ بروز هریک‌ از علایم‌ زیر بلافاصله‌ با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید: کبودی‌ یا خونریزی‌ غیرعادی‌، درد مفاصل‌، اسهال ‌، درد شکمی‌، تهوع‌ و استفراغ‌، زخم‌های‌ دهانی‌ و زبانی‌، خارش‌ و ترشح‌ واژن‌، یا پلاک‌های‌ سفید در دهان‌ یا روی‌ زبان‌. یک‌ واکنش‌ حساسیتی‌ نادر به‌ سفالکسین‌ آنافیلاکسی‌ که‌ به‌ مراقبت‌ پزشکی‌ فوری‌ نیاز دارد. از آنجایی‌ که‌ آنافیلاکسی‌ با سرعت‌ پیشرفت‌ می‌کند، در صورت‌ بروز تورم‌ لب‌ها و دور چشم‌ها، بثورات‌ جلدی ‌، کهیر ، تورم‌های‌ پوستی‌، تب‌، غش‌ ناگهانی‌، ضربان‌ قلب‌ تند، یا خس‌خس‌ سینه‌ یا مشکل‌ تنفسی‌، بلافاصله‌ مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ را قطع‌ کرده‌ و با یک‌ مرکز خدمات‌ اورژانس‌ پزشکی‌ تماس‌ بگیرید.
موارد احتیاط‌
در صورت‌ وجود هریک‌ از موارد زیر پیش‌ از مصرف‌ سفالکسین‌، پزشکتان‌ را مطلع‌ سازید:
حساسیت‌ به‌ هر نوع‌ ماده‌ غذایی‌، نگهدارنده‌ها، رنگ‌های‌ خوراکی‌، یا داروهای‌ دیگر نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها یا پنی‌سیلین‌ها یا سفالوسپورین‌ها).
بارداری‌ یا شیردهی‌.
عادت‌ به‌ مصرف‌ مشروب‌ الکلی‌.
مصرف‌ داروهای‌ دیگر، به‌ ویژه‌ داروهای‌ ضدالتهابی‌ غیراستروییدی‌ (مثل‌ ایبوپروفن‌، آسپیرین‌ )، ضدانعقادها (رقیق‌کننده‌های‌ خون‌ نظیر وارفارین ‌)، پروبنسید (یک‌ داروی‌ درمان‌ نقرس ‌).
ابتلا به‌ مشکلات‌ خونریزی‌دهنده‌ (نظیر زخم‌ معده‌ ، هموفیلی‌، و کمبود پلاکتی‌)، کولیت‌ (التهاب‌ روده‌ بزرگ‌ ) یا بیماری‌های‌ کلیوی‌ و کبدی‌ یا سابقه‌ هریک‌ از موارد مذکور.
توصیه هنگام‌ مصرف‌
حتی‌ در صورت‌ احساس‌ بهبودی‌، داروی‌ تجویز شده‌ را تا آخر مصرف‌ کنید تا عفونت‌ بدنتان‌ درمان‌ شده‌، از عود بیماری‌ جلوگیری‌ شود.
سفالکسین‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌، و دور از گرما، نور مستقیم‌ و حرارت‌ مرطوب‌ نگهدارید (در این‌ شرایط‌ سفالکسین‌ فاسد می‌شود).
پس‌ از آماده‌ کردن‌ سوسپانسیون‌ آن‌ را باید در یخچال‌ نگهداری‌ کنید،سوسپانسیون‌ در یخچال‌ تا 14 روز قابل‌ استفاده‌ است‌.
پیش‌ از مصرف‌ شیشه‌ دارو را به‌ خوبی‌ تکان‌ دهید.
از پیمانه‌ داخل‌ جعبه‌ دارو برای‌ اندازه‌گیری‌ مقدار دارو استفاده‌ کنید.
اگر ظرف‌ 3 روز درمان‌ با سفالکسین‌ احساس‌ بهبود نداشته‌اید با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید.
نبایدها
نباید سفالکسین‌ تاریخ‌ مصرف‌ گذشته‌ استفاده‌ کنید.
نباید پیش‌ از اتمام‌ دارو آن‌ را قطع‌ کنید، مگر به‌ دستور پزشک‌.

آلومينيوم ام. جي :

آلومینیوم ام جی چيست؟

هیدروکسید آلومینیوم و هیدروکسید منیزیم جزء آنتی اسیدها (ضد اسید معده) هستند. مخلوط این دو دارو تحت عنوان آلومینیوم ام جی در درمان ترش کردن، سوء هاضمه ناشی از اسید و درد شکم در بیماران مبتلا به زخم پپتیک، گاستریت (التهاب معده)، ازوفاژیت (التهاب مری)، فتق مری و مبتلایان به ترشح زیاد اسید معده به کار می رود. این دارو با اسید معده ترکیب شده، آن را خنثی می کند. کاربرد دیگر این دارو در کنترل فسفات خون در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه است و بسته به نظر پزشک شما ، ممکن است در بیماریهای دیگری نیز تجویز گردد. آلومینیوم ام جی بدون نسخه نیز قابل تهیه است. این دارو در اشکال خوراکی قرص جویدنی و سوسپانسیون مایع تولید می شود.

اشکال دارویی :

 این دارو به صورت قرص و سوسپانسیون موجود می باشد.

راهنمائیهای عمومی :
این دارو برای درمان بیماری فعلی شما تجویز شده است . لذا از مصرف آن در موارد مشابه یا توصیه آن به دیگران خودداری کنید .

قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمائید :
وجود هر نوع حساسیت به آلومینیوم و یا ترکیبات حاوی آن .
وجود هر نوع حساسیت به مواد دیگر از قبیل غذاها, مواد محافظ و رنگ ها .
در صورت ابتلا به بیماری های آلزایمر، التهاب آپاندیس ، یبوست ، سختی و اشکال در دفع ، گرفتگی روده ، ورم ، هموروئید ، کمبود فسفات خون .
در صورت حاملگی و شیر دهی .
در صورت مصرف در کودکان .
در صورت مصرف در سالمندان .
در صورت مصرف سایر داروها به خصوص فلوروکینولون ها ،
 
ایزونیازید خوراکی کتوکونازول ، مسامیلامین ، متنامین ، و تتراسیکلین های خوراکی.
در صورتیکه دارو جهت درمان زخم های گوارشی به کار می رود جهت ایجاد اثر بیشتر و بهتر آن را 1 تا 3 ساعت بعد از غذا و قبل از خواب مصرف نمایید.
در صورتیکه دارو تحت رژیم خاصی مصرف می شود ، در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید . اما در صورتیکه زمان مصرف دوز بعدی فرار رسیده است دوز فراموش شده را مصرف نکنید و دوز بعدی را دو برابر ننمایید .
به منظور ناسازگاری دارویی در مورد مصرف هر نوع دارو چه با نسخه و چه بی نسخه با پزشک مشورت نمایید .

کودکان و زنان باردار یا شیرده :

آنتی اسیدها باید با احتیاط در کودکان مصرف شوند. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود مشورت کنید. احتمال ترشح آنتی اسیدها به داخل شیر مادر وجود دارد، اما عواقب بدی از اثرات آن روی شیرخواران این مادران گزارش نشده است.

موارد مصرف :

این داروبرای درمان علامتی سوزش معده ناشی ازترشح اسید،سوءهاضمه ناشی ازاسیدوترش کردن ودرمان علامتی برگشت محتویات معده به مری نیزبه کارمی رود.

مکانیسم اثر:

به عنوان ضداسید،این داروازطریق شیمیائی اسیدمعده راخنثی می نماید.

این دارو در زخم معده و اثنی عشر ، ورم معده و حالت ترش کردن و سوزش سر دل مورد استفاده قرار

 می گیرد .

هشدار :
موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید:

الف- اگر دارویی مصرف می کنید، خصوصا داروهایی مثل آسپرین، سیپروفلوکساسین، فروس سولفات (آهن)، دیازپام، دیگوکسین، فلوکونازول، ایندومتاسین، ایزونیازید، ایتراکونازول، کتوکونازول، نالیدیکسیک اسید، افلوکساسین، تتراسیکلین و ویتامین ها. تنها در صورت اجازه پزشک خود همراه با این دارو ها آنتی اسید مصرف و به علاوه به فاصله 2 ساعت قبل یا بعد از آنتی اسید این داروها را استفاده کنید.

ب- اگر به این دارو یا هر داروی دیگری آلرژیک هستید. ج- بیمار کلیوی هستید یا سابقه ابتلا به بیماری کلیوی دارید.

از مصرف خود سرانه این دارو و یا توصیه آن به دیگران خودداری نمایید
در صورت مصرف دوز معمولی برای مدت طولانی حتماً
 
برای بررسی پیشرفت درمان به پزشک مراجعه نمایید.
از آنجائیکه احتمال تداخل این دارو با تست های ترشح اسید گوارشی وجود دارد ، در صورت نیاز به انجام این تست ها پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع سازید .
در صورت وجود علائم التهاب آپاندیس و روده از مصرف دارو خودداری کرده و جهت تشخیص درست به پزشک مراجعه نمایید .
از مصرف این دارو 1 تا 2 ساعت قبل و بعد از مصرف سایر دارو های
 
خوراکی خودداری نمایید .
ممکن است همزمان با مصرف این دارو نیاز به محدود کردن مصرف سدیم باشد .
از آنجائیکه احتمال تداخل مصرف این دارو با تست هایی که در آن ها از مواد رادیو اکتیو استفاده می شود وجود دارد، در صورت نیاز به انجام این تست ها پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع سازید .
در صورتیکه دارو را به عنوان ضد اسید مصرف می شود و در صورتیکه بیماری مجدداً
  تکرار شود دارو را بیش از 2 هفته مصرف ننمایید مگر 
با تشخیص و تجویز پزشک متخصص .
دارو زمانیکه به طور مرتب و یا با دوزهای بالا مصرف میشود ملین می باشد .

مصرف در حاملگی و شیر دهی:
مصرف این دارو در حاملگی و شیر دهی غیر مجاز است مگر در موارد اضطراری و به تشخیص پزشک متخصص .

مقدار مصرف دارو :
مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار خوراک معمول دارو به قرار زیر است :
برای درمان زخم معده : بزرگسالان 1 الی 2 قاشق غذاخوری ،
  1 الی 3 ساعت بعد از غذا و قبل از خواب .

از این دارو دو بار در روز استفاده می شود . یک بار یک ساعت بعد از ناهار و یک بار یک ساعت قبل از خواب و هر دفعه دو عدد قرص و یا دو قاشق غذا خوری از سوسپانسیون دارو .

قرص آلومینیوم ام جی باید به خوبی جویده و متعاقب آن یک لیوان آب میل شود. هنگام استفاده از سوسپانسیون ابتدا باید ظرف محتوی دارو را تکان دهید تا یکنواخت شود. دستورات روی بسته دارو را به دقت مطالعه و دارو را درست مطابق با دستور پزشک خود مصرف کنید. از تغییر دوزاژ دارو بپرهیزید. آنتی اسیدها نباید بیش از 1 تا 2 هفته بدون دستور پزشک استفاده شوند.

فراموش کردن دوز دارو

اگر آلومینیوم ام جی را بر اساس یک برنامه منظم مصرف می کنید، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را صرف کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنید. مقدار دارو را دو برابر نکنید.

عوارض جانبی :
هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته گردد اگر چه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از علائم زیر با پزشک مشورت نمائید .
در صورت مصرف طولانی مدت دارو در بیماران با ناراحتی کلیه که دیالیـز
 
میشوند این دارو باعث ایجاد سمیت عصبی به شکل تغییرات رفتاری و روانی میگردد، عوارض دیگر آن عبارتند از :
سختی در دفع مدفوع ،
  نرمی و پو کی استخوان مربوط به کمبود فسفات خون و سندرم و 
افزایش سطح منیزیم خون و به هم خوردن تعادل الکترولیتهای های خون .
عوارض زیر در صورت تداوم نیاز به توجه پزشک دارند:
احساس مزه گچی در دهان، یبوست متوسط، و کرامپ های شکمی .                                                            در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر
  تعیین شده بیمار را وادار به استفراغ کرده و سریعاً  به بیمارستان مسمومین منتقل سازید .

در صورت مصرف طولانی مدت ، این دارو می تواند باعث ضعف سیستم عصبی شود.

این دارو عوارض چندانی ایجاد نمی کند: طعم گچی (توصیه می شود پس از دارو شیر یا آب بنوشید)، یبوست (معمولا با آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم به تنهایی ایجاد می شود) و اسهال (اغلب در اثر مصرف آنتی اسیدهای حاوی منیزیم به تنهایی رخ می دهد)؛ عوارض کمتر شایع عبارتند از : کاهش اشتها، کاهش وزن، ضعف، درد استخوان، تورم مچ دست یا پا، مشکل در دفع ادرار، گیجی، تغییرات خلقی و روحی( در صورت مصرف طولانی مدت) و طپش قلب.

نکته : در صورت مصرف دارو  به صورت قرص ، حتما باید جویده شود .

تداخلات دارویی :

آلومینیوم ام جی می تواند در جذب بسیاری از داروها اختلال ایجاد کند. به عنوان یک قانون از خوردن هر دارویی به مدت 1 تا 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف آنتی اسید خودداری کنید. این دارو با برخی آنتی بیوتیک ها نیز تداخل دارد، مانند: سیپروفلوکساسین، تتراسیکلین، داکسی سیکلین و ایزونیازید. حتما هنگام تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک خود وی را از مصرف آنتی اسید آگاه سازید. آلومینیوم ام جی می تواند باعث کاهش اثرات کتوکونازول شود و لازم است که 3 ساعت قبل از آنتی اسید استفاده شود.

موارد منع مصرف :

آنتی اسیدها نباید در نارسایی شدید کلیوی، انسداد روده (علایم مهم آن شامل تهوع، استفراغ، درد شکم، دل پیچه و نفخ می باشند) و هیپوفسفاتمی (پایین بودن سطح فسفات خون) مصرف شوند.

شرایط نگهداری :
* دارو را در دمای پایین تر از 40 درجه سانتیگراد، ترجیحاً بین 15 تا 30 درجه سانتیگراد و در ظروف در بسته نگهداری نمایید .
* دارو را از یخ زدگی محافظت نمایید .
* بعد از مصرف درب ظرف را محکم ببندید .
* دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید .
* از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری نمایید .

نکات قابل توصیه :

۱-برای درمان زخم های گوارشی ،بهترین اثر زمانی خواهدبودکه ۳-۱ساعت بعدازغذایاهنگام خواب مصرف شود.

۲-احتمال بروزیبوست بامصرف این دارووجودداردولی می توان بااستفاده ازفیبرهای غذایی میزان آن راکاهش داد.

 

+ نوشته شده در یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 15:23 توسط فقط براي دوستان خوبم |